taropak
Wyszukaj w katalogu

Polecane firmy
WiSpak sp. z o.o. - Materiały i urządzenia do pakowania

WiSpak sp. z o.o. - Materiały i urządzenia do pakowania

Maszyny Pakujące Vincent Sp. z o.o.

Maszyny Pakujące Vincent Sp. z o.o.

Food Pack Sp. z o.o.

Food Pack Sp. z o.o.

WASTROL sp. z.o.o.

WASTROL sp. z.o.o.

Poleć nas innym
Słownik
Puszka
Puszka

to rodzaj niewielkiego metalowego pojemnika, często zamykanego. Zazwyczaj puszki mają kształt zbliżony do walca. Puszki stosowane są do przedłużenia trwałości produktów żywnościowych (tzw. konserwy), co jest możliwe dzięki hermetyczności puszki. W puszkach są też sprzedawane zimne napoje (np. piwo) – do najczęściej spotykanych puszek z napojami należą te o pojemności 0,33 i 0,5 litra.

Pojemniki tego rodzaju znajdują zastosowanie także przy przechowywaniu żywności (np. mąki, warzyw strączkowych) i innych produktów (np. farby).


Sloter
Sloter

czyli wykrawarka do szczelin i nagniotów na tekturze falistej. Sloter jest bardzo wydajnym urządzeniem do wykonywania pudeł klapowych i przekładek z tektury, jak również do produkcji kratownic, np.do butelek, czy słoików. Wykonuje nacięcia, bigi oraz wycina "języczek" do sklejenia. Praca człowieka polega tylko na nakładaniu tektury na podajnik,skąd automatycznie jest pobierana.
Wycinarka walcowa (prasa walcowa)
Wycinarka walcowa (prasa walcowa)

jest najprostszym urządzeniem do wycinania pudeł składanych z tektury, choć może być używana również do pudeł klapowych. Wycinanie odbywa się za pomocą płaskiego wykrojnika. Maszyna obsługiwana jest przez dwie osoby
 


Bigówka (przegniatarka)
Bigówka (przegniatarka)

to maszyna introligatorska przeznaczona do bigowania (przegniatania, wygniatania, rylowania) okładek miękkich i wyrobów galanterii introligatorskiej. Bigówka umożliwia wyciśnięcie rowka w celu łatwiejszego zgięcia papieru, kartonu lub tektury.

Podstawowym elementem bigówki jest czterokanałowa wkładka przegniatająca, umocowana w górnej ruchomej stalowej belce, złączonej z korbowodami. Zależnie od grubości wytworów papieru ustawia się w położeniu roboczym jeden z czterech kanałów wkładki; big (przegniecenie) powstaje po dociśnięciu wytworu papieru do dolnego noża. Bigówka sterowana jest elektrycznie, za pomocą pedału i obsługiwana przez jednego siedzącego pracownika


Drukarka flexograficzna (flexo)
Drukarka flexograficzna (flexo)

przeznaczona jest do wydajnego wykonywania druku na kartonach. Kątowniki tekturowe
Kątowniki tekturowe

służą do zabezpieczania (stabilizują i usztywniają ładunek) krawędzi palet i towarów przed uszkodzeniami w transporcie. Mogą być wielokrotnego użytku.

 
Taśma bindująca
Taśma bindująca

służy do spinania i zabezpieczenia ładunku przed przemieszczaniem się na palecie, a także utrzymanie stabilności w okresie magazynowania oraz w procesie transportowania.


Opakowanie
Opakowanie

to wytwór o określonej konstrukcji, którego zadaniem jest zabezpieczenie towaru lub otoczenia w trakcie transportu i przechowywania. Pełni on często funkcję narzędzia marketingowego, pobudzającego swoim estetycznym wyglądem oraz przekazem marketingowym (danymi nt. produktu) do nabycia towaru.

Podstawowy podział opakowań uwzględnia:

- opakowania jednostkowe będące opakowaniem pojedynczych produktów, zazwyczaj stosowane w obrocie detalicznym
- opakowania zbiorcze będące opakowaniem co najmniej dwóch opakowań jednostkowych, zazwyczaj stosowane w procesach transportu i magazynowania
- opakowania transportowe będące opakowaniem produktów luzem lub opakowań jednostkowych (zbiorczych), stosowane w procesach transportu i magazynowania

W towaroznawstwie wyróżnia się trzy podstawowe funkcje opakowania:

- techniczną - umożliwiającą dystrybucję, konsumpcję oraz ochronę produktu przed wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych lub wewnętrznych
- ekonomiczną - obejmującą relację kosztów wytworzenia opakowania do kosztów wytworzenia towaru
- estetyczno-marketingową - stanowiącą wartość estetyczną opakowania i mającą zachęcać do nabycia danego towaru
Tektura
Tektura

to najgrubszy materiał papierniczy (ma do 11 mm grubości). Powstaje przez sprasowanie kilkunastu warstw masy papierniczej. Do jej wyrobu używa się grubszych włókien ścieru drzewnego, szmat, makulatury, nie dodaje się jednak wypełniaczy. Tektura nie nadaje się do pisania. Rozróżnia się kilka gatunków tektury: białą, brązową, szarą, techniczną.

Wyróżnia się tekturę litą oraz falistą. Tektura falista powstaje z połączenia kilku warstw papieru falą papierową, która powoduje znaczne zwiększenie sztywności arkusza. Jest używana przeważnie do produkcji opakowań zbiorczych (kartonów). Wyróżnia się trzy najpopularniejsze typy fali w tekturach trzywarstwowych:

- fala B,
- fala C,
- fala E (mikrofala).

Tektury pięciowarstwowe powstają z połączenia powyższych typów fal (np. fala BC, EB itd.).


Folia
Folia

to materiał wykonany najczęściej z metalu nieżeliwnego lub z tworzywa sztucznego, o grubości do 2 mm (do wyrobu np. opakowań).

Folie z tworzyw sztucznych najczęściej wytwarza się metodą:
- wytłaczania rękawa z rozdmuchem: roztopione tworzywo wytłaczane jest przez kolistą szczelinę, a ciśnienie powietrza nadaje mu postać rękawa;
- wylewania, czyli wytłaczania płaskoszczelinowego: roztopione tworzywo wytłaczane jest przez płaską dyszę i wylewane na chłodzony cylinder.

Folie mogą być jedno- lub wielowarstwowe. W tym drugim przypadku folia składa się z warstw z różnych tworzyw, dzięki czemu folia łączy cechy materiałów składowych. Mogą też wystąpić folie z tworzyw sztucznych, łączone z papierem lub z folią aluminiową.
Wybierz województwo
lub wybierz kategorię z listy:


Najnowsze firmy
EURO-BAND-SERWIS s.c.- maszyny pakujące, akcesoria, serwis
EURO-BAND-SERWIS s.c.- maszyny pakujące, akcesoria, serwis

Zobacz wizytówkę
EURO-BAND-SERWIS s.c. - Materiały opakowaniowe
EURO-BAND-SERWIS s.c. - Materiały opakowaniowe

Zobacz wizytówkę
SECURAL s.c. - Materiały opakowaniowe
SECURAL s.c. - Materiały opakowaniowe

Zobacz wizytówkę
Najbliższe targi i wystawy